Czy prysznic jest bardziej opłacalny od kąpieli w wannie?

Podczas poranku warto odpowiedzieć sobie na pytanie: prysznic czy wanna? Obie opcje mają swoje zalety i wady, zarówno pod względem kosztów, jak i wpływu na środowisko. Poniższy artykuł stara się rozwiać wątpliwości, które z tych dwóch jest bardziej opłacalne.

Prysznic czy wanna?

Jednym z głównych czynników, który należy uwzględnić, jest ilość zużywanej wody. Średnio, kąpiel w wannie zużywa około 150-200 litrów wody, podczas gdy krótki prysznic (ok. 5 minut) może zużywać między 25 a 50 litrami wody. Długi prysznic (15 minut lub więcej) może jednak zużywać znacznie więcej, nawet do 150 litrów. Więc jeżeli staramy się zmniejszyć nasze zużycie wody, krótki prysznic zdecydowanie wygrywa z kąpielą w wannie.

Czy prysznic naprawdę jest tańszy?

Jeśli chodzi o koszty, zarówno prysznic, jak i kąpiel w wannie mają swoje specyficzne koszty związane z zużyciem wody i energii. Koszt kąpieli w wannie jest stały, niezależnie od czasu, który spędzamy w wodzie. Z drugiej strony, długość prysznica wpływa bezpośrednio na koszt, ponieważ woda ciągle przepływa. W związku z tym, jeżeli bierzemy krótkie prysznice, są one zdecydowanie tańsze. Długie prysznice mogą jednak okazać się podobnie kosztowne, jak kąpiel w wannie.

Jak nasze wybory mogą pomóc Ziemi?

Nasz codzienny wybór między prysznicem a wanną ma także wpływ na środowisko. Kąpiele w wannie zużywają więcej wody, co przekłada się na większe zużycie energii do jej podgrzewania, co z kolei ma większy wpływ na środowisko. Z drugiej strony, prysznice zużywają mniej wody i energii (jeśli są krótkie), co pomaga ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

Czy prysznic jest bardziej higieniczny?

Higiena jest innym istotnym czynnikiem do rozważenia. Podczas kąpieli w wannie, woda, którą początkowo napełniamy, pozostaje z nami przez cały czas kąpieli, a zatem wszelkie zanieczyszczenia i bakterie z naszego ciała pozostają w wodzie. W przypadku prysznica, zanieczyszczenia i bakterie są natychmiastowo spłukiwane z naszego ciała. W związku z tym, pod względem higieny, prysznic ma przewagę nad kąpielą w wannie.

Niezależnie od kosztów, zużycia wody czy wpływu na środowisko, warto również rozważyć kwestię komfortu i estetyki. Dla niektórych, kąpiel w wannie to prawdziwa przyjemność, moment relaksu i odprężenia po ciężkim dniu. Inni zaś preferują prysznic, który jest szybki i orzeźwiający. Ta decyzja zależy w dużej mierze od osobistych preferencji.

Co wybrać?

Analizując powyższe czynniki, można stwierdzić, że prysznic jest ogólnie bardziej opłacalny pod względem ekonomicznym i ekologicznym, a także pod względem higieny. Niemniej jednak warto pamiętać, że czasami luksus długiej, gorącej kąpieli w wannie może być tego warty, zwłaszcza dla tych, dla których jest to moment relaksu i odstresowania.

Decyzja między prysznicem a kąpielą w wannie to osobisty wybór. Ważne jest jednak, aby pamiętać o wpływie, jaki nasze decyzje mają na nasze kieszenie i na środowisko, i starać się podejmować świadome wybory.

 

Autor: Igor Sokołowski

0 komentarzy do “Czy prysznic jest bardziej opłacalny od kąpieli w wannie?

  • 7 czerwca, 2023 o 10:57 am
    Bezpośredni odnośnik

    Pewnie, że bardziej bo mniej wody na to idzie. Ja już wyrzuciłem wannę ze swojej łazienki

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *