Wpływ fotowoltaiki na zmniejszenie emisji CO2 w sektorze przemysłowym
2024-05-08Energia słoneczna to jeden z najważniejszych elementów zielonej rewolucji, której obecnie doświadczamy.
Coraz więcej osób i przedsiębiorstw decyduje się na inwestycje w odnawialne źródła energii, aby zminimalizować ich negatywny wpływ na środowisko.
Czy fotowoltaika redukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery? Wszystkich najważniejszych informacji dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!
WPŁYW SEKTORA PRZEMYSŁOWEGO NA ZMIANY KLIMATU
W walce ze zmianami klimatycznymi sektor przemysłowy jest często i słusznie postrzegany jako znaczna część problemu. Początkowi rewolucji przemysłowej około 250 lat temu towarzyszył znaczny wzrost emisji gazów cieplarnianych. W wyniku spalania paliw kopalnych i wylesiania stężenie CO2 w atmosferze, głównego długoterminowego czynnika powodującego zmiany klimatyczne, wzrosło od tego czasu o jedną trzecią.
ZMNIEJSZENIE ŚLADU WĘGLOWEGO W PRZEMYŚLE – KORZYŚCI
Na szczęście w ostatnich latach wiele firm zdecydowało się na przyłączenie się do rozwiązania. Uznają, że ograniczenie emisji gazów cieplarnianych jest nie tylko właściwym rozwiązaniem, ale także korzystnym dla działalności i rozwoju biznesu.
Urządzenia przyjazne dla klimatu to nie tylko redukcja kosztów eksploatacji. Konsumenci i pracownicy oczekują od firm dołożenia wszelkich starań, a coraz bardziej rygorystyczne przepisy rządowe sprawiają, że rozwiązania przyjazne dla środowiska stają się logicznym wyborem.
W rzeczywistości firmy, które nie podejmą tego kroku, mogą później zapłacić bardzo wysoką cenę. Ale w jaki sposób firmy mogą przejść na ekologię i zmniejszyć emisję CO2 Na szczęście istnieje wiele możliwości? Jedną z możliwości jest inwestycja w instalacje fotowoltaiczną (https://sunsol.pl/fotowoltaika/).
FOTOWOLTAIKA I ŚRODOWISKO
Wpływ wytwarzania energii słonecznej, przez panele fotowoltaiczne na środowisko jest pozytywny. Energia słoneczna, zwana także zieloną energią, jest najbezpieczniejsza dla przyrody. Praca instalacji fotowoltaicznej jest zeroemisyjna, tzn., że podczas jej działania nie są produkowane żadne szkodliwe substancje. Zatem stosowanie modułów fotowoltaicznych pozwala znacząco ograniczyć emisję CO2 do atmosfery. Każde 1000 kWh energii wytworzonej z energii słonecznej zmniejsza emisję dwutlenku węgla o około 812 kg rocznie. Im więcej systemów energii słonecznej zainstalowanych na całym świecie, tym lepsza będzie jakość powietrza.
Panele słoneczne pomagają również zmniejszyć emisję tlenków węgla, tlenków azotu, dwutlenku siarki i pyłów. Ich użycie nie powoduje powstawania odpadów stałych, ścieków ani innych zanieczyszczeń gleby typowo związanych z produkcją energii ze źródeł konwencjonalnych.
Energia słoneczna oddziałuje także na środowisko stabilizując system elektroenergetyczny. Systemy fotowoltaiczne zmniejszają presję na sieć energetyczną, a energetyka to branża mająca duży wpływ na przyrodę.
Co więcej systemy wytwarzania energii słonecznej nie emitują hałasu do otoczenia. Jest całkowicie nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt.
Dzięki stale udoskonalanym rozwiązaniom technologicznym pozostawiają po sobie znikomy ślad węglowy i z roku na rok maleją. Kolejnym ważnym aspektem jest to, że energia słoneczna zaspokaja jednocześnie zapotrzebowanie na ciepło i energię.
PODSUMOWANIE
Fotowoltaika zdecydowanie pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. Energia słoneczna nie wytwarza ani nie emituje substancji zanieczyszczających ani hałasu. Ponadto zmniejsza się również zużycie energii konwencjonalnej, której produkcja przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska i nasilenia zmian klimatycznych. Systemy fotowoltaiczne są przyjaznym dla środowiska źródłem energii, które nie tylko spełnia aktualne wymogi ochrony środowiska, ale także zapewnia właścicielom wymierne korzyści ekonomiczne.
Czy Twoja firma boryka się z wysokimi kosztami energii elektrycznej? Chciałbyś przyczynić się do ochrony środowiska i zwiększyć swoją niezależność energetyczną? Chcesz zacząć oszczędzać i inwestować w przyszłość? – Skontaktuj się z nami! – W SunSol stawiamy na jakość i solidne wykonanie instalacji fotowoltaicznej.
—
Artykuł sponsorowany
sam się nad tym zastanawiam