Jak dopasować magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej? Wskazówki

Jak dopasować magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej? Wskazówki

2024-08-01 0 przez admin

Magazyn energii jest urządzeniem, na które można zdecydować się nie tylko podczas projektowania instalacji fotowoltaicznej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dołączyć go później, już podczas użytkowania fotowoltaiki na co dzień. Jak to zrobić? Kluczem jest odpowiednie dopasowanie. Oto cenne podpowiedzi, jak dobrać magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej.

Dlaczego warto postawić na bank energii do instalacji fotowoltaicznej?

Magazyn energii, nazywany także bankiem, pozwala na magazynowanie energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną. Nadwyżka energii nie przepada, więc może być użyta w momencie, kiedy będzie potrzeba: 

  • wieczorem, kiedy słońce już nie świeci i fotowoltaika nie pracuje; 
  • w okresach, gdy zapotrzebowanie na prąd przewyższa jego podaż;  
  • w przypadku awarii skutkującej przerwą w dostawie energii elektrycznej z sieci.

Zatem instalacja magazynu energii to sposób na zyskanie większej niezależności i bezpieczeństwa energetycznego. Co więcej, w obecnej sytuacji prawnej – gdy przepisy premiują autokonsumpcję prądu – magazyn energii to realne oszczędności na rachunkach za energię (nadwyżki nie trzeba oddawać po niekorzystnej cenie do sieci i kupować drożej, gdy bieżąca produkcja energii z własnej instalacji PV nie jest w stanie pokryć aktualnego zapotrzebowania na prąd).

Jak dobrać magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej?

Kluczowe jest zweryfikowanie możliwości rozszerzenia swojego systemu pod kątem falownika. Element przystosowany do współpracy z bankiem energii jest wyposażony w dwa specjalne wejścia bateryjne (oznaczone jako „bat”). Oczywiście należy dobrać magazyn, który będzie współpracował z danym falownikiem, ale to nie problem, ponieważ producenci zarówno falowników jak i baterii udostępniają listy kompatybilności.

Jak dobrać magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej, jeżeli falownik nie został do tego przystosowany? Element ten można wymienić lub dokupić do istniejącego tzw. retrofit. Jest to inaczej ładowarka AC (ładowarka sieciowa), za sprawą której do fotowoltaiki dodaje się możliwość magazynowania wytworzonej energii.

Parametry, które trzeba wziąć pod uwagę

Samo sprawdzenie rodzaju falownika to nie wszystko. Jest kilka parametrów, które trzeba uwzględnić, aby wybrać odpowiedni bank energii do instalacji fotowoltaicznej, a są nimi:

  • pojemność – wyrażona w kWh, zazwyczaj wynosi ona ok. 1,5 wartości mocy instalacji, w zależności od potrzeb można jednak stosować magazyny od 0,5 do nawet 2 wartości mocy instalacji. Generalnie dobierajmy taki magazyn, który będziemy w stanie rozładować w ciągu nocy, tak, żeby rano był gotowy na przyjęcie nowej porcji energii z naszych paneli fotowoltaicznych. Zbyt duży magazyn, który nie będzie rozładowany przyniesie nam takie same korzyści jak mniejszy, ale rozładowywany w ciągu nocy. Tak więc korzyści mogą być takie same, a cena początkowa większego magazynu będzie wyższa. Chyba że chcemy mieć zasilania awaryjne, wtedy im większy magazyn, tym na więcej czasu wystarczy po awarii sieci energetycznej.
  • moc – wyrażona w kW, dobiera się ją na podstawie obliczeń, ile energii potrzebują wszystkie urządzenia w domu, jest to szczególnie istotne kiedy chcemy używać wyjścia awaryjnego, tzw. backup, czyli chcemy, żeby instalacja z magazynem działała podczas awarii sieci. W tym wypadku musimy wiedzieć jakiej mocy urządzenia będą zasilane z magazynu i dostosowujemy moc magazynu i inwertera do urządzeń pracujących podczas awarii sieci energetycznej.
  • typ urządzeniawysoko i niskonapięciowe – magazyny niskonapięciowe teoretycznie pracują na względnie bezpiecznym napięciu, ale przez to muszą operować na bardzo dużych natężeniach prądu i niestety bardzo grubych przewodach elektrycznych. Wysokonapięciowe magazyny energii pracujące na wyższym napięciu i niskim natężeniu prądu możemy łączyć w większe systemy, nawet ponad 20 kWh. Teoretycznie da się to zrobić też z magazynem niskonapięciowym, ale potrzebujemy wówczas tak grubych przewodów elektrycznych, że jest to niepraktyczne. Jeśli chcemy większy magazyn lub planujemy jego rozbudowę, to wybierajmy magazyny wysokonapięciowe

Inne kwestie, które warto sprawdzić, to np. gwarancja producenta. Wszystko po to, aby zyskać pewność, że magazyn energii będzie niezawodnie pracował przez możliwie długi czas.

Czy trzeba samodzielnie dobierać bank energii do instalacji fotowoltaicznej?

Samodzielne dopasowanie magazynu energii nie jest konieczne. Poza tym przy braku wiedzy na ten temat okazałoby się to bardzo trudne. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firmy specjalizującej się w instalacjach fotowoltaicznych – takiej jak Otwarta Energia. Fachowcy nie tylko dobiorą właściwy magazyn, ale też zatroszczą się o jego prawidłowy montaż. Co więcej, w razie potrzeby pomogą w uzyskaniu dofinansowania na tego typu inwestycję.

 

Potrzebny Ci magazyn energii do istniejącej instalacji fotowoltaicznej? Umów się na konsultację z ekspertami z Otwartej Energii, aby uzyskać niezbędną pomoc!

 

Artykuł sponsorowany