Jak zmniejszyć rachunek za ogrzewanie?

Jak zmniejszyć rachunek za ogrzewanie?

2023-11-28 0 przez admin

Jak zmniejszyć rachunek za ogrzewanie. 8 prostych i sprawdzonych sposobów

Kiedy za oknem robi się zimno i ciemno, przychodzi pora, by rozkręcić kaloryfery. 

Sezon grzewczy zawsze oznacza jednak większe rachunki za ogrzewanie. Czasem wystarczy jednak kilka prostych sposobów, a raczej nawyków, dzięki którym możesz nieco zaoszczędzić. Jak zmniejszyć rachunek za ogrzewanie? Zachęcamy do lektury. 

Ustaw w pomieszczeniach odpowiednią temperaturę 

Najlepiej ustawić termostat na niższą temperaturę, np. 18-20 stopni Celsjusza. Każdy stopień mniej oznacza oszczędność energii i niższe koszty. Jeśli jest Ci przy takiej temperaturze za zimno w dzień, skręć kaloryfer na taką temperaturę w nocy. Nie tylko zaoszczędzisz, ale także o wiele lepiej będzie Ci się spało. 

Sprawdź, czy okna i drzwi są szczelne

Przez nieszczelne okna i drzwi ucieka ciepło, a z nim także Twoje pieniądze. Kiedy przez okno wieje, choć jest ono zamknięte, to możesz spodziewać się wysokiego rachunku za prąd. Jeśli chcesz uniknąć takiej sytuacji, zainwestuj w uszczelki lub izolację.

Skręć kaloryfer, kiedy wietrzysz pomieszczenia

Kiedy wietrzysz, skręć kaloryfer. Inaczej, tak jak pisaliśmy wyżej, ciepło będzie “uciekać”. Dużo lepszym sposobem będzie również otwarcie okien szeroko na kilka minut, niż wietrzenie przy lekko uchylonym oknie przez kilka godzin. 

Nie zasłaniaj kaloryferów

Nie zastawiaj kaloryferów meblami. W ten sposób będą działać dużo gorzej, a Ty zapłacisz wyższy rachunek, mimo że w domu lub mieszkaniu nadal będzie chłodno. 

 Ogrzewaj tylko potrzebne pomieszczenia

Nie ma sensu ogrzewać pomieszczeń, których nie używasz regularnie. Zamknij drzwi do tych pokoi i ogrzewaj tylko te, w których przebywasz.

Korzystaj z naturalnego światła 

Szczególnie zimą w słoneczne dni nie warto zasłaniać okna. O tej porze roku słońce świeci ostro, warto więc to wykorzystać. Z kolei na noc zasłaniaj okna roletami, dzięki temu ograniczysz “ucieczkę” ciepła.

Regularnie serwisuj urządzenia

Regularna konserwacja i czyszczenie pieca czy kotła sprawia, że pracują one z większą wydajnością, zużywając mniej energii.

Upewnij się, że kaloryfery nie są zapowietrzone

Jeśli tylko połowa żeberek kaloryfera jest ciepła, a w domu jest zimno, to znaczy, że kaloryfer jest zapowietrzony. Płacisz za ogrzewanie, więc masz prawo do tego, by z niego korzystać. Jak tylko zauważysz usterkę, koniecznie zgłoś ją do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, a jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, jak najszybciej wezwij fachowca.

Jak zmniejszyć rachunek za ogrzewanie – podsumowanie

Wydawać by się mogło, że nasze nawyki czy drobne usterki w domu nie wpływają na wysokość rachunku za ogrzewanie. Nic bardziej mylnego. Szczelne okna, odpowiedni sposób wietrzenia pomieszczeń, optymalna temperatura w domu lub mieszkaniu – to wszystko sprawi, że tym razem masz szansę zapłacić niższy rachunek. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze warto przeznaczyć np. na ubezpieczenie mieszkania lub domu. To szansa na uniknięcie finansowych konsekwencji nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak np. kradzież z włamaniem. 

 

Artykuł sponsorowany