Zadaszony taras w nowym domu – dlaczego warto zadbać o dodatkową przestrzeń do wygodnego życia?
2024-02-09Marzysz o spędzaniu większej ilości czasu na świeżym powietrzu i korzystaniu z własnego ogrodu, lecz obawiasz się, że niekorzystne warunki atmosferyczne mogą pokrzyżować twoje plany? Niestety w naszym klimacie ciepłe i słoneczne dni są rzadkością, przeważnie ograniczając się do okresu letniego, a poza nim trudno je policzyć. Na szczęście istnieją nowoczesne i sprawdzone rozwiązania, które umożliwiają korzystanie z tarasu przez cały rok. Jednym z atrakcyjnych pomysłów jest wybór zadaszonego tarasu. Dowiedz się, kiedy może to być najlepszym rozwiązaniem, jakie projekty domów wybierać oraz jak warto go wykonać, aby w pełni spełniał oczekiwania.
Dlaczego warto rozważyć zadaszony taras?
Taras, który daje schronienie to doskonała opcja niezależnie od warunków pogodowych. Można z niego skorzystać, gdy deszcz pada i mamy ochotę wypić poranną kawę na świeżym powietrzu. Warto zaznaczyć, że zadaszony taras nie tylko chroni przed deszczem, ale także doskonale sprawdza się latem, gdy słońce świeci zbyt intensywnie. To również idealne rozwiązanie podczas spotkań towarzyskich, zapewniając gościom chwilę wytchnienia. Projekt tarasu powinien uwzględniać widok na ogród, co pozwala w pełni się zrelaksować, ciesząc się zielenią otoczenia. Zadaszony taras można przemyśleć już w chwili, gdy wybieramy projekty domów do realizacji. Można wybrać takie, które posiadają go od razu w bryle budynku, lub te z potencjałem do zadaszenia na późniejszym etapie.
Co powinien posiadać idealny taras?
Taras możemy zaplanować sami po gruntownej analizie tematu, ale warto również powierzyć wykonanie projektu zadaszonego tarasu profesjonalistom, którzy dopasują go do całości domu, zapewniając spójność i estetykę. Estetyka odgrywa kluczową rolę, dlatego najlepiej, gdy pomysł na zadaszony taras pojawia się już na etapie projektowania domu. Jeśli wybraliśmy projekt domu, który posiada zadaszony taras w bryle budynku to mamy połowę roboty za sobą. Zabezpieczenie tarasu jest już wykonane, musimy jedynie dobrać odpowiedni materiał na posadzkę oraz odpowiadający nam zestaw mebli. W przypadku tarasu otwartego musimy przemyśleć jego zabezpieczenie. Nie musimy tego robić od razu po wybudowaniu domu. Nawet w przypadku podjęcia decyzji po pewnym czasie, możliwe jest skuteczne zaplanowanie zadaszenia. Popularnym wyborem są materiały, takie jak nowoczesny poliwęglan, trwałe szkło klejone lub lekkie pergole aluminiowe. To zapewnia nie tylko lekkość konstrukcji, ale także jej wytrzymałość. Taras można otoczyć również drewniana pergolą o strukturze ażurowej. Nie musi być w pełni zabudowany, ważne by skutecznie chronił od nadmiaru słońca, a w deszczowe dni gwarantował bezpieczne miejsce pod dachem. Innym, coraz bardziej popularnym, trendem jest zabudowa tarasu konstrukcją tworząca ogród zimowy. Do wykonania takiej oranżerii najczęściej wykorzystuje się aluminium lub profile PCV. Ogród zimowy to dodatkowa przestrzeń do zamieszkania o dokładnie takiej samej funkcjonalności, jak regularne pomieszczenia budynku. Zadaszenie tarasu pozwala stworzyć prywatną strefę, chroniącą przed spojrzeniami zza płotu, co jest istotne zwłaszcza dla bliźniaków lub domów o zabudowie szeregowej. To także idealny sposób na zapewnienie dziecku bezpiecznej przestrzeni do zabawy niezależnie od pogody. Nowoczesne zadaszenia podkreślają styl domu, co stanowi atrakcyjną propozycję dla osób ceniących spójność każdego elementu swojego domu. Ozdobione specjalnie dobrana roślinnością stają się ozdobą każdego dobrze zaprojektowanego domu.
Nie zapominaj o oświetleniu – wyjątkowy klimat nawet po zmroku
Zadaszony taras będzie się doskonale prezentował również wieczorem, ale kluczowe jest odpowiednie oświetlenie. W ofercie specjalistycznych sklepów jest szeroki wybór lamp, dostosowanych zarówno do niewielkich, jak i dużych tarasów. Kinkiety lub lampy stojące są idealne dla mniejszych tarasów, podczas gdy oświetlenie punktowe, zintegrowane z zadaszeniem, sprawdzi się w przypadku większych przestrzeni. Ważne jest, aby wybierać oświetlenie odporne, bezpieczne i trwałe, zwłaszcza gdy jest eksponowane na zewnątrz. Stawiajmy na rozwiązania posiadające certyfikaty, by nie mieć wątpliwości, co do ich wytrzymałości w różnych warunkach atmosferycznych. Estetyka również odgrywa rolę, dlatego warto dostosować rodzaj i intensywność oświetlenia do ogólnego dominującej stylistyki i przyjętego charakteru domu i tarasu.
—
Artykuł sponsorowany
marzy mi się taki taras przed domem…